Club Championship Results

2018 Draw Competition Winners Runners Up Score
Championship Ladies Singles Rebecca Haynes Beatrice Henricot
Ladies Doubles Barbara Awbery & Beatrice Henricot Rebecca & Emma Haynes
Mens Singles Jamie Rowe Pete Almond
Mens Doubles Jamie Rowe & Pete Almond Richard Haynes & Simon Humphreys
Mixed Doubles Richard & Rebecca Haynes Beatrice Henricot & Peter Almond
Plate Ladies Singles  Not played
Ladies Doubles Caroline Luard & Susie Mair Mel Hibberd & Moira Edwards
Mens Singles Jonny Calow Ed Kerr
Mens Doubles MacDonald Smith & Dave Boynes Simon Essex & Chris Neil
Mixed Doubles MacDonald Smith & Yeside Linney Caroline Luard & Simon Humphries
Veterans Mixed Doubles Corinna & Tony Hutchinson Chris Neil & Michele Kirby
Blind Date Mixed Doubles Ed Kerr & Bernie Andrews Michele Kirby & Jonny Calow

[/fruitful_tab]
[/fruitful_tabs]

  • 2017
  • 2016
  • 2018

Draw Competition Winners Runners Up Score
Main Ladies Singles Beatrice Henricot Sophie Richardson
Ladies Doubles Barbara Awbery & Beatrice Henricot Corinna Hutchinson & Louise Tunbridge
Mens Singles Jamie Rowe Pete Almond 6-1 4-6 6-2
Mens Doubles Max Holland & Sam Holland Kevin Tucker & Richard Haynes
Mixed Doubles Emma Stewart & Sam Holland Beatrice Henricot & Peter Almond
Plate Ladies Singles
Ladies Doubles Laura Parrott & Mhairi Peck Kate Jones & Pui Pride
Mens Singles Herve Olivier David Brooke
Mens Doubles Simon Essex & Chris Neill David Brooke & David Johnston
Mixed Doubles Corinna Hutchinson & Tony Hutchinson Gill Saunders & Scott Tunbridge
Vets Mixed Doubles Corinna & Tony Hutchinson Louise Tunbridge & Scott Tunbridge
Blind Date Mixed Doubles Pui Pride & Scott Tunbridge Michele Kirby & Ed Kerr

Draw Competition Winners Runners Up Score
Main Ladies Singles Evie Davey Georgia McCarthy 7-5 6-3
Ladies Doubles Corinna Hutchinson & Louise Tunbridge Lorna Whateley & Georgia McCarthy 6-4 5-7 6-3
Mens Singles Jamie Rowe Max Holland 0-6 6-3 6-3
Mens Doubles Jamie Rowe & Pete Almond Kevin Tucker and Ollie Kirk  7-6 7-5
Mixed Doubles Barbara Awbery & Pete Almond Louise Tunbridge & Shaun Fishburn 6-4 7-5
Plate Ladies Singles Caroline Luard Mhairi Peck  6-0 6-3
Ladies Doubles To be played: Alex and Jazzy Williams v. Caroline and Sophie Richardson
Mens Singles Charlie Welch Mike Peck 7-6(9-7) 7-5
Mens Doubles Mike Peck & Richard Haynes David Johnston & Scott Tunbridge  6-2 6-3
Mixed Doubles Ollie Kirk & Sophie Richardson McDonald Smith & Caroline Luard  6-1 6-2
Vets Mixed Doubles Corinna & Tony Hutchinson Caroline & Peter Luard  6-2 6-2
Blind Date Mixed Doubles Moira Edwards & Scott Tunbridge Mel Hibberd & Rupert Keith  6-3 6-4

Draw Competition Winners Runners Up Score
Championship Ladies Singles Rebecca Haynes Beatrice Henricot
Ladies Doubles Barbara Awbery & Beatrice Henricot Rebecca & Emma Haynes
Mens Singles Jamie Rowe Pete Almond
Mens Doubles Jamie Rowe & Pete Almond Richard Haynes & Simon Humphreys
Mixed Doubles Richard & Rebecca Haynes Beatrice Henricot & Peter Almond
Plate Ladies Singles  Not played
Ladies Doubles Caroline Luard & Susie Mair Mel Hibberd & Moira Edwards
Mens Singles Jonny Calow Ed Kerr
Mens Doubles MacDonald Smith & Dave Boynes Simon Essex & Chris Neil
Mixed Doubles MacDonald Smith & Yeside Linney Caroline Luard & Simon Humphries
Veterans Mixed Doubles Corinna & Tony Hutchinson Chris Neil & Michele Kirby
Blind Date Mixed Doubles Ed Kerr & Bernie Andrews Michele Kirby & Jonny Calow